Pro děti určitě ano, ale co pro nás dospělé? Mnoho rodičů bere prázdniny jako přítěž, protože děti přece musí o prázdninách někdo hlídat. Každý sice máme dovolenou, ta však nepokryje celé prázdniny, proto je potřeba vymyslet a včas zajistit pro děti vhodný program.

            První na řadě většinou bývá rodinná dovolená, na kterou se těší zejména mladší děti, protože budou moci trávit s rodiči spoustu času, což během školního roku nejde. Proto je dobré si společnou dovolenou co nejvíce společně užít – ne každý sám, jak je v dnešní době zvykem, ale opravdu společně, abychom budovali a prohlubovali vzájemné vztahy. Z toho důvodu není až tak důležité, kde dovolenou prožijeme a kolik nás to bude stát, ale spíše to, jak ji prožijeme, aby nám přinesla co možná nejvíce radosti, odpočinku a pěkných zážitků.

            Druhou volbou bývají nejrůznější tábory (ať již příměstské nebo klasické), a že je z čeho vybírat. V současnosti totiž existuje opravdu široká nabídka různě zamřených a tematicky laděných táborů. Stačí se dítka zeptat, o co by mělo zájem, a podle toho (a samozřejmě i podle našich finančních možností a referencí) tábor vybrat. Důležité je ale vybírat s náležitým předstihem, protože ty nejlepší tábory bývají velice brzy obsazené. Zajímavou novinkou jsou například příměstské tábory, kde se děti učí programovat s pomocí malých roztomilých robotů - ozobotů nebo příměstské tábory pro starší děti pod taktovkou superhrdinů.

            Další možností bývají prarodiče, u kterých mohou děti trávit klidně celé prázdniny. To však pouze za předpokladu, že babička s dědou již nechodí do práce a mají dostatek času a sil, aby se vnoučatům mohli přes prázdniny věnovat.

            Kromě výše uvedených obvyklých činností existuje samozřejmě spousta dalších aktivit, kterými lze dětem prázdniny naplnit tak, aby se nenudily. A nemusí se jednat jen o drahé placené aktivity, protože spousta zajímavých věcí se dá dělat i zadarmo. Bude nás to stát jen trochu času a přemýšlení. Zejména tehdy, pokud nám už skončila dovolená a nechceme, aby děti zbytek prázdnin proseděly u televize nebo počítače. Takové prázdniny by asi moc zábavné nebyly. I když věřím, že některým dětem (zejména těm starším) by takovéto trávení volného času naprosto vyhovovalo. Správné to ale jistě není. Proto je potřeba dětem vymyslet takové aktivity, které pro ně budou lákavé a zajímavé. A jaké například?

            Děti v létě nejraději tráví většinu času venku. A není se čemu divit, vždyť teplé počasí přímo vybízí k tomu, abychom strávili den u vody, v lese nebo kdekoli jinde. A nemusíme se pouze koupat, opalovat nebo chodit na dlouhé túry. Proč nejít třeba hledat tzv. kešky? V dnešní době chytrých telefonů už nám nic nebrání vyrazit na lov pokladů. A děti tím rozhodně nadchnete. Ale nemusí to být jen geocaching, můžete si totiž zahrát i obyčejnou šipkovanou, kdy děti po cestě hledají a plní nejrůznější úkoly, a na jejím konci také může čekat poklad. Domluvte se s kamarády, hra bude hned zajímavější.

            Při cestě do lesa můžete s dětmi například postavit domeček pro lesní skřítky nebo pro zvířátka. Stačí si nasbírat nejrůznější přírodniny (mech, kamínky, větvičky, lesní plody atd.) a o zábavu je postaráno. Můžete při stavění vymýšlet i pohádku o tom, jak budou skřítci ve vašem domečku bydlet a co všechno tam prožijí. Vzpomínám si, že nás to jako děti velice bavilo a že nám stavění domečků mnohdy zabralo více než hodinu času. Výtvory byly většinou tak krásné, že nám bylo líto je opustit.

            Pokud potřebujete pracovat na zahradě, můžete zaměstnat i děti. Ty menší nebudete muset ani moc přemlouvat, protože jsou většinou chtivé dělat všechno jako my dospělí. U starších už to bude chtít určitou motivaci, ale věřím, že vás určitě něco napadne. Ze zábavných zahradních aktivit určitě děti zaujme lov rybiček. Stačí k tomu malý lavorek a jablíčka, která budou děti vytahovat ústy z vody ven. Je u toho ohromná legrace. Můžete si také vyrobit z klacíků prut s háčkem a do vody naházet plastové nebo jiné kroužky jako rybičky a soutěžit takto. Případně můžete naházet různé věci do bazénu a zahrát si soutěž, kdo toho víc a rychleji vyloví.

            Je také spousta různých her, které jsme hrávali jako děti a dnes se opět vrací do módy. Patří sem cvrnkání kuliček, školka s míčem a přes švihadlo, skákání panáka, skákání gumy, provlékání šňůrky na rukou atd. Dnešní děti tyto aktivity téměř neznají, což je škoda, protože mají své kouzlo. Proto se nebojte je dětem nabídnout a zahrát si s nimi. Uvidíte, kolik legrace si spolu užijete. V případě, že nevíte, jak na to, stačí zapátrat na internetu, kde návod (mnohdy i s ukázkou) určitě najdete.

            Můžete také společně vyrazit na kole či s kolečkovými bruslemi na dopravní hřiště. Mám tu zkušenost, že odtud děti nebudou chtít. Zejména tehdy, pokud jsou funkční semafory, značky a další aktivity. Hřiště bývají většinou oplocena, takže se o děti nemusíte bát a navíc si procvičí pravidla silničního provozu, což se jim časem bude hodit.

            A co když prší? To je čas na deskové hry, čtení knih, vyprávění příběhů (děti zbožňují, když jim budete vyprávět, jak byly malé, nebo i to, jak jste byli malí vy atd.), sledování filmů, společné vaření nějaké dobroty atd. A jakmile se liják přežene, můžete vzít gumáky a vyrazit do přírody hledat kalužiny a pouštět na nich lodičky. Děti milují skákání v kalužích. A pokud se k nim přidáte i vy, o to bude více legrace. Následně můžete zkusit vyrobit lodičku z kůry, klacíku a listu a pouštět ji po vodě. Pokud nenajdete kůru, nezoufejte, postačí i smotaný velký list.

            Když prší, můžete také vyrazit do aquaparku, do muzea, knihovny, na koncert, do divadla, planetária, na návštěvu hradu nebo zámku či na jiné zajímavé místo, kde se děti zabaví a možná i něco zajímavého dozví. Na podobný výlet můžete samozřejmě vyrazit, i když zrovna neprší. To se pak dá zajet i do ZOO, botanické zahrady, arboreta, skanzenu atd. Můžete si také vybrat nějakou středověkou vesničku, kde si děti vyzkouší různá řemesla a dozví se, jaké to bývalo dřív.

            Další zajímavou a oblíbenou aktivitou je i noční stezka odvahy nebo noční výlet za pomoci baterek. Případně můžete postavit na zahradě stan a přenocovat venku ve spacáku. Před spaním můžete pozorovat hvězdy a vyprávět si různé příběhy. A pokud jsou děti starší, můžete je nechat ve stanu přespat samotné. Samozřejmě s tím, že kdyby se bály nebo se něco dělo, tak budou mít klíče nebo bude odemčeno, aby mohly kdykoli přijít domů.

            S létem přichází také možnost pikniků. Stačí připravit deku, košík s jídlem a pitím a můžete vyrazit například na louku, k rybníku, do lesa, na palouček atd.  Po cestě můžete pozorovat přírodu a říkat si, co kde roste, jaká zvířata můžete vidět a možná opět narazíte na nějakou tu kešku. Výborné také je, pokud po cestě najdete nějaké ty chutné lesní plody. Možná budete překvapeni, jak se děti vrhnou na keříky s malinami, borůvkami či ostružinami a budou se ládovat. A pokud zrovna nemáte čas nikam chodit, mohou si děti udělat piknik na zahradě. Věřte, že i to je bude bavit. Zvlášť tehdy, když jim dovolíte, aby si občerstvení připravily samy a pozvaly si k tomu kamarády.

             Prázdniny jsou také časem, kdy můžeme s dětmi dělat věci, na které během školního roku není pro množství povinností čas. Proto si s dětmi společně sedněte a popovídejte si o tom, co by si přály dělat a co by je nejvíce bavilo. Možností je určitě spousta.

 • Vyzkoušejte kreslení v přírodě – důležité je ale vyrazit co nejdříve, aby nebylo příliš velké horko.
 • Udělejte si exkurzi na požární stanici, navštivte zemědělské družstvo, farmu, sklárnu či jakoukoli továrnu (papírnu, cukrovar, mlékárnu atd.), aby děti viděly, jak to kde funguje. Budete to pro ně zajímavý zážitek.
 • Vezměte fotoaparát a jeďte na výlet. Hodně foťte a z pořízených fotek si pak zkuste společně vyrobit knihu s popisem zážitků.
 • Pokud mají vaše děti o prázdninách narozeniny, uspořádejte jim narozeninovou párty, na kterou si budou moci sami vyrobit a sehnat občerstvení. Uspořádejte karneval se soutěžemi, pyžamovou párty a nejrůznější soutěže. Udělejte dítěti oslavu, na kterou jen tak nezapomenou.
 • Navštivte nějaký hudební festival nebo letní kino.
 • Děvčata se mohou učit šít, háčkovat, plést, vyšívat atd. Kluci zase mohou zkusit rybaření.
 • Pořiďte si turistický deník a vydejte se poznávat památky a zajímavá místa.
 • Pokud je v noci jasná obloha, můžete zkusit hledat nebo i kreslit různá souhvězdí, o kterých si pak budete vyprávět. Později pak můžete hledat o těchto souhvězdích zajímavé informace.
 • Vydejte se do lesa hledat stopy zvířat, vezměte si s sebou knihu nebo atlas, podle nějž můžete zvířata identifikovat.
 • Vyrobte si z různých materiálů vlastní hudební nástroje a založte kapelu.
 • Pokud máte doma písek, zkuste s dětmi stavět hrady, tunely a cestičky. Uvidíte, že vás to chytne tak, že brzy postavíte celé město.  

            Samozřejmě je možné dělat spoustu dalších věcí, můžeme s dětmi hodně cestovat či sportovat, pokud nám to čas a finance dovolí. Nesmíme ale zapomínat na to, že děti potřebují také relaxovat. Po dni stráveném na kole nebo na pěším výletě by měl na řadu přijít odpočinek. A je jedno, jestli to bude doma (např. při kreslení, četbě, skládání puzzle, hraní deskových her atd.), na zahradě u bazénu nebo třeba v aquaparku. Důležité je, aby měly děti možnost si po náročném dni odpočinout. Proto musíme při přípravě a plánování prázdninových aktivit pro děti dobře přemýšlet, abychom je nepřetěžovali. Navíc střídáním různých a různé náročných aktivit zajistíme, že se děti nebudou ani chvilku nudit a prožijí pěkné prázdniny plné zajímavých zážitků a zábavy, na které budete společně ještě dlouho vzpomínat.

Marie Čermáková Tomanová